Poznaj

Medziugorje

Medziugorje to niewielka, ale dynamicznie rozwijająca się miejscowość, znajdująca się w Hercegowinie, w południowej części Bośni i Hercegowiny. Nazwa oznacza teren między wzgórzami. Panuje tu klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami, ciepłymi latami, i obfitymi opadami deszczu w zimie. Medziugorje jest otoczone górami, które zatrzymują śródziemnomorskie prądy powietrza. W ostatnich trzydziestu latach miejsce to przeobraziło się z ospałej wioski, w której mieszkańcy parali się pracą na roli, uprawą tytoniu, warzyw i winogrona, na dynamiczne miejsce kultu religijnego, do którego przybywa wiele tysięcy pielgrzymów z całego swiata. Życie w Medziugorju skupia się wokół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jakuba.

Kościół Parafialny

Kościół św. Jakuba jest dzisiaj centrum życia sakramentalnego i modlitewnego nie tylko dla parafian, ale i dla pielgrzymów. Budowa trwała od 1934 r. do 19 stycznia 1969 r.

Góra Objawień

Miejsce pierwszych objawień Matki Bożej, kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym Podbrdo. Dzisiaj to miejsce nazywane jest górą objawień.

Ołtarz Polowy

Ołtarz polowy został wybudowany w 1989 r., a wokół niego powstało około 5000 miejsc siedzących, gdzie latem i w czasie wielkich świąt gromadzą się pielgrzymi.

Križevac

Križevac to wzgórze wznoszące się ponad Medziugorjem (520 m), na którym parafianie 15 marca 1934 r. wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m.

error:
Scroll to Top